Jak przebiega pranie chemiczne?

Jak przebiega pranie chemiczne?

Nie wszystkie ubrania powinniśmy po prostu wrzucać do pralki, kiedy się ubrudzą, ponieważ mogłoby to uszkodzić ich strukturę, zniekształcić je albo odbarwić. W przypadku delikatniejszej odzieży poszukać trzeba innych rozwiązań. Jednym z nich (nie jedynym!) jest pranie chemiczne.

 

Pranie chemiczne – krok po kroku

Najpierw należy skontrolować odzież przygotowaną do prania chemicznego. Spojrzeć na każdą metkę i upewnić się, że dana rzecz może być czyszczona w ten sposób.  Trzeba też sprawdzić, czy nic nie zostało w kieszeniach i czy ubrania nie są w żaden sposób uszkodzone. A kiedy odzież jest już gotowa do prania, przeprowadza się wstępne odplamianie. Szczególnie trudnym plamom trzeba poświęcić dodatkową uwagę, stosując odpowiednie rozpuszczalniki.

Dopiero potem następuje pranie właściwie. Odzież umieszcza się w agregacie chemicznym, czyli w urządzeniu piorącym na sucho. Urządzenie to jest hermetycznie zamknięte, żeby używane w procesie chemikalia nie wydostały się na zewnątrz. Po zakończeniu prania rozpuszczalniki trafiają do destylatora. Tam w procesie podgrzewania oddzielane są od zabrudzeń, które wyciągnęły z ubrań, następnie schładzane i przygotowywane do ponownego użycia. Zanieczyszczenia natomiast magazynowe są w specjalnych zbiornikach, później oddawane do utylizacji. Wyprane ubrania są odwirowywane, a potem formowane i prasowane z użyciem specjalnych blatów i manekinów.

 

Pralnia ekologiczna z systemem Lagoon – alternatywa dla pralni chemicznej

Pranie chemiczne jest stosunkowo skutecznym sposobem czyszczenia delikatnych ubrań, posiada jednak istotne wady. Największy problem stanowi to, że najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem w pralniach chemicznych jest czterochloroetylren, uznawany za substancję silnie toksyczną i niezwykle szkodliwą zarówno dla ludzkiego organizmu, jak i dla środowiska. Dlatego warto zdecydować się na nowocześniejsze, zdrowsze i nie mniej skuteczne rozwiązanie: pralnię ekologiczną z systemem Lagoon.

Najnowsze komentarze

  Kategorie

  Kontakt

  FJORD Pralnia Proekologiczna

  Centrum Handlowe Familia
  Al. Grunwaldzka 471
  80-309 Gdańsk

  Pasaż Morski
  ul. Żeromskiego 34/1
  81-198 Kosakowo 

  www.fjord24.pl
  info@fjord24.pl
  tel. 58 761 4994

  FJORD24 © 2021 - Wszelkie prawa zastrzeżone.