Na czym polega maglowanie pościeli?

Jak wygląda prasowanie na rozgrzanych walca?

Maglowanie pościeli było przed laty niezwykle popularną usługą, dostępną na każdym osiedlu. Z czasem jednak liczba punktów oferujących tę czynność znacząco się zmniejszyła. Ale wciąż możemy znaleźć pralnie wyposażone w magiel. Tylko co to tak właściwie jest?

Magiel to urządzenie do prasowania oparte na systemie rozgrzanych walców, pomiędzy które wpuszczana jest wyprana tkanina. Za sprawą nacisku i wysokiej temperatury zostaje ona dokładnie wygładzona. Efekt wzmocniony jest dzięki wcześniejszemu nawilżaniu materiału lub wykorzystaniu pary wodnej w trakcie maglowania. Można również użyć krochmalu, który posiada właściwości higieniczne.

Proces maglowania nie jest skomplikowany, wymaga jednak precyzji od osoby obsługującej magiel. Temperatura i nacisk walców muszą przy tym zostać dostosowane do rodzaju prasowanej tkaniny. Na koniec pamiętać trzeba jeszcze o odpowiednim złożeniu wyprasowanych poszewek czy prześcieradeł.

Zalety maglowania

Ręczne magle funkcjonowały już dwieście lat temu. Potem wprowadzono magle gazowe, a współczesne urządzenia są już oczywiście elektryczne. Wszystkie jednak pozwalały uniknąć mozolnego prasowania żelazkiem nie tylko pościeli, ale też zasłon, obrusów, ręczników i innych wielkoformatowych rzeczy ze skłonnościami do zagnieceń. Ale na tym ich zalety się nie kończą.

Tego typu prasowanie ma także działanie dezynfekujące. Dzięki maglowaniu pozbywamy się zarówno drobnoustrojów, które namnażają się w pościeli, jak i alergenów zawartych w chemicznych detergentach. Stanowi to ogromny atut dla rodzin z dziećmi, ludzi z dolegliwościami skórnymi oraz dla osób prowadzących obiekty noclegowe.

Co więcej, korzystając z profesjonalnych pralni i magli wydłużamy żywotność tkanin i dłużej utrzymujemy ich estetyczny wygląd w porównaniu z praniem w zwykłej pralce i prasowaniem żelazkiem. Pamiętać tylko trzeba, że do maglowania nie nadają się tkaniny cienkie i delikatne. Ich żywotności akurat w maglu nie poprawimy.

Kontakt

FJORD Pralnia Proekologiczna

Centrum Handlowe Familia
Al. Grunwaldzka 471
80-309 Gdańsk

Pasaż Morski
ul. Żeromskiego 34/1
81-198 Kosakowo 

www.fjord24.pl
info@fjord24.pl
tel. 58 761 4994

FJORD24 © 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone.